تانکرسازی

تعریف اولیه تانکر در صنعت تانکرسازی

بر اساس تعریف استاندارد در صنعت تانکرسازی مخزن و تانکر آب به معنای ظرف ثابتی برای نگهداری آب در فشار اتمسفر است.

تاریخچه صنعت تانکرسازی
تانکرهای آب از زمان تمدن های اولیه در نقاط مختلف جهان به عنوان روشی برای ذخیره آب مورد استفاده قرار می گرفته است. این ظروف از مواد طبیعی مختلفی مانند چوب، سرامیک، پلاستیک، فلز و سنگ ساخته می شدند.

تانکر و مخزن های ذخیره اولیه معمولاً برای فعالیت های کشاورزی و عمدتا نگهداری آب برای آبیاری محصولات مورد استفاده قرار می گرفتند. برخی از آنها برای مقاصد نظامی نیز مورد استفاده قرار می گرفتند و از مخازن ذخیره برای تأمین آب سربازان، حیوانات، وسایل نقلیه و غیره استفاده می شد.


علاوه بر کشاورزی و مصارف انسانی، از مخازن آب مدرن امروزی برای ذخیره آب برای اهدافی مانند اطفاء حریق، فرآوری شیمیایی، تهیه غذا، جمع آوری آب باران و غیره نیز استفاده می شود. مخازن امکان جمع آوری آب از یک منبع، ذخیره آن و سپس توزیع و استفاده از آن را در صورت لزوم فراهم می کند.

با ظهور صنعت تانکرسازی و وجود تانکرها انسان قادر بود بحران های آب(عوامل پیش بینی نشده مانند رویدادهای مربوط به آب و هوا) و یا فاصله از منابع آب را حل کند.تانکرهای آب همچنین می توانند به تنظیم فشار آب کمک کنند، زیرا مخازن می توانند جریان آب را مطابق با تقاضا تنظیم کنند.

انواع مخازن آب. در تانکرسازی
مخازن آب اغلب از موادی مانند پلاستیک، کانکت، فایبر گلاس، فولاد، خاک رس و غیره ساخته می شوند. مواد مورد استفاده برای هر نوع بسته به نحوه استفاده از مخزن متفاوت است. به عنوان مثال، مخازن آب صنایع غذایی اغلب از فولاد ضد زنگ ساخته می شوند. هنگامی که از مواد مناسب استفاده می شود، خود مخزن نباید تاثیری بر کیفیت آبی که ذخیره می کند داشته باشد.

مواد نامطلوب (از جمله آلاینده های طبیعی مانند جلبک ها، مواد زائد حیوانی، باکتری ها و غیره) ذاتاً در آب وجود دارند و می توانند در مخزن جمع شوند. به همین دلیل است که تانکر ها باید به طور منظم تمیز شوند.

عامل اصلی در تعیین اندازه تانکر مناسب کار شما موارد استفاده مد نظر شماست. مخازن یا تانکرهای کوچکتر عمدتاً برای مصارف خانگی استفاده می شوند و حدود 140 لیتر یا بیشتر را در خود جای می دهند. تانکرهای تجاری می توانند مقادیر بسیار زیادی آب را در خود نگه دارند – گاهی اوقات تا 30000 لیتر یا بیشتر.

از نظر مکان جایگیری و یا ارتفاع محل نصب سه نوع تامکر داریم : تانکرهای هوایی، تانکرهای زمینی و تانکرهای زیرزمینی.

تانکرهای هوایی که گاهی اوقات به آنها برج آب نیز گفته می شود، معمولاً مقادیر زیادی آب را در خود نگه می دارند و از نیروهای طبیعی برای ایجاد فشار کافی برای رساندن آن آب به طور کارآمد استفاده می کنند. تانکر هوایی را می توان به صورت عمودی یا افقی قرار داد. تانکرهای هوایی اغلب از بتن، فلز یا انواع مختلف پلاستیک از جمله پلاستیک تقویت شده با شیشه (GRP) ساخته می شوند.
تانکرهای زمینی در بالای زمین ذخیره می شوند و به راحتی نصب می شوند. دسترسی و نگهداری از مخازن زمینی نسبتا ساده است، اما آنها همچنین می توانند به راحتی به علت خرابکاری، آب و هوا یا عوامل دیگر آسیب ببینند. مخازن زمینی معمولاً از مواد مشابه مخازن هوایی ساخته می شوند.
مخازن زیرزمینی یا مخازن زیرزمینی در زیر زمین نصب می شوند و از آسیب های ناشی از عوامل مرتبط با مخازن زمینی محافظت می شوند. با این حال، نصب و نگهداری آنها دشوارتر است. مخازن زیرزمینی اغلب از بتن مسلح ساخته می شوند.

برای مصارف خانگی، مخازن ممکن است در ارتفاعات یک خانه (مثلاً در فضای پشت بام یا اتاق زیر شیروانی) قرار داده شوند، جایی که برای ذخیره و رساندن آب به سرتاسر سازه استفاده می شود. از مخزن ها می توان برای جمع آوری و ذخیره آب باران برای مقاصد خانگی یا تجاری استفاده کرد. برخی از مخازن در مقیاس بزرگ ظرفیت جذب هزاران لیتر آب را دارنددرتانکر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *